top of page
Vyhledat

STRAVA JAKO HLAVNÍ PŘÍČINA DĚTSKÝCH NEMOCÍ - teorie TČM

Obrázek autora: CcmedCcmed

Opakované infekce dýchacích cest, kašel, rýma, alergie, ekzémy a astma…


Tímto článkem bych ráda dala hlubší vhled do problematiky dětského zdraví všem rodičům, kteří si často kladou otázku “jak je možné, že to naše dítě je pořád nemocné? Proč ho trápí chronická rýma, záněty horních cest dýchacích, kožní problémy či alergie.


Je úžasné, že jste se právě vy rozhodli své dítě chránit před chemickými alopatickými léčivy, neřešit u nich každou nemoc paralenem, nurofenem apod. Ale snažíte se podporovat a navracet zdraví svých potomků pomocí přírodní homeopatické léčby, tradiční čínské medicíny či domácí přírodní léčby.


Je však nutné si uvědomit, že vyléčení nezavisí pouze na podání homeopatické kuličky, bylinky, či jiných bylinných a podpůrných preparátů. Ale velkou roli v procesu uzdravení nebo podpory prevence nemocí hrajete právě vy rodiče. Jak? Nejvíce stravou, ale i celkově životním stylem, přiměřeným odpočinkem vašich dětí, vhodným oblékáním, pobytem na čerstvém vzduchu. Nic složitého, říkáte si, pojďme se tedy podívat na otázku stravování z pohledu tradiční čínské medicíny. Čínská medicína je nejstarší medicínou světa. Zatímco západní medicína léči nemoci, principy TČM jsou založeny na zásadě, že základem veškeré léčby, je nastolení harmonie a rovnováhy v lidském organismu. I k tomu nám dopomáhá správně zvolená strava. Text bude pro laiky možná trochu těžší pro pochopení díky pojmům používaným v TČM, ale pokusím se jej napsat tak, aby po přečtení to nejdůležitější sdělení bylo pochopeno.


TRÁVENÍ PODLE TCM:

Děti mladší pěti nebo šesti let nemají dostatečně vyvinuté zažívání. To je příčínou většíny dětských nemocí, se kterými se pediatři setkávají, ku příkladu: koliky, bolestí ucha, kašel, zvětšené uzliny, alergie, astma a egzémy. Základem trávicího traktu a jeho správného fungování je dle TČM slezina a žaludek (pozor v TČM pojem slezina a žaludek neznamenají to, co známe z medicíny západní, od toho se musíte jako čtenáři odpoutat). Právě “slezina” (zažívací trakt, slinivka břišní) není dostatečně vyvinutá. Představme si proces trávení jako pálení alkoholu, žaludek je jako nádrž na kvašení. Hromadí se zde jídlo a pití a dozrává zde. Pod žaludkem jsou umístěna kamna v podobě “sleziny” (slinivky, střev), díky jejimu teplu dochází k odbourávání základních složek potravy. Pomocí tepla sleziny dochází k přeměně pevné stravy a tekutin. Pokud hovoříme o ohřívání jedná se o slezinný JANG. V případě, že máme na mysli přeměnnou a přepravní funkci “sleziny” mluvíme o QI sleziny. Tímto způsobem jangová energie sleziny přěměňuje ty nejkvalitnější složky potravy na “výpary”, které putují vzhůru do srdce a do plic. V srdci se z nich pak stává krev, v plicích energie qi. QI je hnací silou všech ostatních přeměn v těle, krev zvlhčuje a vyživuje veškeré tkáně. Pokud QI a KREV dokáží v těle volně proudit, bez jakýchkoliv překážek, dochází k bezproblémové výstavbě, obnově a zásobení všech tělních orgánů. Pokud tento proces neprobíhá jak by měl, zvyšuje se riziko nemoci. Ta nejjemnější složka potravy, ze které vznikají QI a KREV, se hromadí v palírně podobné jako alkohol. TČM tuto složku označuje jako “to čisté”, to putuje nahoru a přeměňuje se na qi a krev. Vše co zůstane nazývá “kalem”, ten je posílán dolů a vyloučen močí a stolicí.


Čínští lékaři považují “slezinu” a žaludek dětí za slabé a nevyvinuté. Dětské trávení dokáže jen s velkými obtížemi efektivně oddělovat to čisté, od kalů. Proto se dětem nedostane z potravy tolik QI a KRVE, jako by se dostalo dopělým. I proto děti potřebují mnohem vice spánku než dospělí. Dále pak dětské tělo nedokáže zcela vyloučit odpadní QI. Ta se může uvnitř těla hromadit a páchat škody.


HLENY, POTRAVA A VLHKOST

Na základě výše popsaného dochází k tomu, že se začne odpadní material hromadit v žaludku a ve střevech. Tam překáží volnému průtoku QI a snižuje funkčnost trávení. Důsledkem může být nafouknuté břicho, bolesti v oblasti žaludku, zácpa, průjem a zvracení. Odpadní zbytky pak v organismu způsobují tzv. tvorbu vlhkosti, ta bývá původcem průjmu, zvracení, nebo take kožních problémů. Sražená vlhkost pak zapříčiňuje tvorbu hlenu (hlen je dle TCM sražená vlhkost z nestrávené stravy). Pokud se hleny vytvoří mají tendency se hromatit v plicích. Tam znemožní průchod QI plícemi. Důsledkem je pak ucpaný nos, rýma, slznení, kašel, I astmatická dušnost...

Takže tvorba hlenu v plicích je důsledkem oslabeného trávení u dětí.


Co by děti neměly jíst, alespoň do věku 6 let:

  • V žádném případě by děti neměly dostávat ovocné štávy, nejhorší jsou pak džusy přímo z lednice. Jsou příliš sladké a studené a poškozují trávení a způsobují hromadění vlhkosti.

  • Batolata a male děti by neměly jíst příliš chleba, omezit potraviny obsahující lepek, alespoň do 1. roku (ten take poškozuje slezinu a podněcuje tvorbu vlhkosti a hlenu), pokud pečivo ideálně z jiného typu mouky, pokud pšenici tak jedině špaldu.

  • Omezit rovněž syrovou zeleninu (ideálně je tepelně upravená, délka úpravy dle ročního období).

  • Snížit přísun sýrů.

  • Snídaně by měla být teplá, teplé kaše připravené z rovařených obilovin na kaši (rýže celozrná natural, či jiné (rýžová kaše je ideální první kaší vašeho dítěte, rozvařená ve vodě v poměru 1:3, pohanka (zařazovat po roce a půl), jáhly atd… Lze použít rovněž instatní, ale spíše omezeně. Vše závisí na věku dítěte.

  • U větších dětí můžete jako snídani podat rovněž polévku (zeleninovou s obilovinou, miso polévku…).

  • Vyloučit arašídové máslo (arašídy jsou obtížně stravitelné a přináší do těla hlen)

  • Nepodávat dětem sladkosti a zmrzlinu (sladkosti zapříčiňují tvorbu vlhkosti a zmrzlina nejen, že je sladká ale take způsobuje nadměrné zvlhčování organismu.

  • Nevhodné jsou po ránu zejména jogurty, studené mléčné výrobky. A večer sladké potraviny.

  • Vyhněte se polotovarům plných chemie, rafinovaných cukrů, rafinované bílé mouky.

  • Podávejte živé jídlo - tedy takové, které se přirozeně kazí (nepasterizované mléko.

  • Podávejte jídlo připravované doma, nejlepší jsou bioprodukty.

Sladkosti? Rozhodně nejsem zastánce tvrzení, že bychom svým dětem neměli dopřát ani kousek sladkosti, dortu či zmrzliny. Ale jen my máme kontrolu nad tím, abychom ohlídali správné množství. Nemělo by dojít k překročení hranice, za níž se nastartují spouštěcí mechanism nemoci. Jak poznáte právě ty hranice? Podle kvality dětské stolice, pokud stolice vypadá zdravě a má tvar, tělo dítěte nevytváří nadměrné množstvé hlenu, pak dítěti pravděpodobně podáváme vhodnou stravu. Pokud je dětská stolice nesoudržná, měli bychom sladkosti na čas vysadit.


Co dělat, když se dítě stravovalo zcela špatně a vyvinula se závislost?

Nastolit radikální změnu stravování je mnohdy náročné, často rodiče odpovídají “to moje dítě jíst nebude”. Jedno přísloví říká” “dvě zla ještě nevytvářejí dobro”. Dítě, které onemocnělo díky špatné stravě, se může vyléčit jedině tak, že nebude pojídat špatné potraviny. Ano, pravděpodobně příjde období vzteku a vzdoru, dítě bude odmítat zdravé jídlo, které mu budete předkládat. Bude křičet a plakat a vyžadovat to na čem je závislé. RODIČE TO ALE NESMÍ VZDÁT! Díte vždy nakonec dostane hlad. Bude si pravděpodobně nějakou dobu stěžovat a tropit povykl, ale rozhodně nezemře hlady. Rodič je ten dospělý, je ochránce svého dítěte, bez ohledů na to jak je to bolestné, je povinností rodiče změnit stravovací návyky dítěte a dohlédnout na zdravější způsob stravování. Rodiče take mají možnost ponechat aby se dítě nadále stravovalo špatně, potom ale bude často nemocné. Musíme si uvědomit, že nelze mít zdravé dítě, které bude svévolně pojídat cukrovinky a sladkosti.


Základní pilíře čínské terapie pomocí stravy u kojenců a malých dětí:

· Jídlo a pití by mělo být čisté, světlé a chutné

· Nemělo by být syrové, studené a tučné

· Mělo by být snadno vstřebatelné, rozptylitelné a přeměnitelné

· Jez málo tvrdého, pevného a obtížně stravitelného jídla

· Opatrně s kyselými, ostrými, po rybách páchnoucími a suchými potravinami

· Nejez vice než vhodné množství, nepřejídej se příliš


ZÁVĚR:

1. Strava dětí je mimořádně důležitá, a to jak v oblasti prevence, tak v oblasti léčby.

2. Léčba většiny dětských nemocí by měla spočívat v usměrňování stravovacích návyků a posilování trávení.

3. Zmíněná “slezina” a žaludek dospívají přibližně ve věku šesti let, většina dětských nemocí proto v tomto věku samovolně odezní.


V případě, že máte zájem o detailní informace a pomoc při změně jídelníčku vašeho dítěte, nebo doporučení ohledně správného kojení, prvních příkrmů, stravy do jednoho roku, do dvou let a více obraťte se na terapeuta TČM. Nebo Vám mohu doporučit publikaci “Radost ze zdravých dětí” Strnadelová, kde jsou I ukázky receptů. Nebo https://www.jimejinak.cz/


Existuje řada teorií a pravd týkajících se správného stravování, každý národ, kultura, kmen i jedinec vnáší do této základní lidské potřeby “přijímat stravu” něco svého. Proto prosím nahlížejde na různé informace, které se k vám dostanou z určitým zdravým nadhledem a vyberte sit u cestu, kterou jako rodiče pokládáte za tu pravou a vidíte výsledky ve zdraví svých dětí. Vyberte si cestu, která s vámi dobře rezonuje a se kterou jste v souznění právě vy, protože příprava stravy by měla probíhat hlavně s “kořením harmonie a lásky”, nikoliv negativního pocitu a stresu.

Pojmy TČM: energie QI, KREV, JIN, YANG najdete kdekoliv na internetu, nebo našem webu. Proto jsem je zde vice nevysvětlovala.


Autor: PhDr. Zuzana Barka



Zdroje: Dětské zdraví a tradiční čínská medicína, Bob Flaws, Radost ze zdravých dětí, Strnadelová, Zrzán

1 670 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


katka.durlokova
Sep 16, 2024

Knizka pani Strnadelove a pana Zerzana se mi moc libi. Jednoduche a chutne recepty. Chutnaji i synovi. Dekuji.

Like
bottom of page