top of page
Vyhledat

Neplodnost a hormonální antikoncepce z pohledu tradiční čínské medicíny

Obrázek autora: CcmedCcmed

Aktualizováno: 31. 1. 2019


Neplodnost je poměrně častým problémem dnešní doby. Tak jako každý jiný zdravotní problém i neplodnost je multifaktoriálního původu, což znamená, že příčin nemožnosti počít potomka je více. Samozřejmě ty globální příčiny jako jsou potraviny plné chemie, znečištěna voda, půda apod. neovlivníme zcela, ale jsme schopni alespoň ovlivnit ty faktory, které se týkají přímo nás a o kterých se tady můžete dočíst.

S tímto problémem se v ordinaci setkáváme poměrně často. Dá se řešit přirozenou cestou ať už homeopaticky, akupunkturně, pomocí fytoterapie, dietoterapie nebo v krásné synergii všech dalších celostních léčebných metod. Každá žena či muž budou léčeni jinak, protože ne vždy bývá příčina neplodnosti u všech stejná.

Po dočtení tohoto článku by si každá žena měla uvědomit, že zdárné početí, donošení a přivedení na svět zdravého potomka je především v její režii. Samozřejmě, existuje i pár vyjímek potvrzujících pravidlo. Proto by se taky měla podle toho chovat a žít, aby si vše později nemusela vyčítat. K tomu je potřeba být dostatečně informován o všech možných rizicích, jimiž nás dnešní doba vystavuje a v jejichž bezpečnost slepě věříme, a to především díky nedostatečné informovanosti populace (to co je ukryto pod pokličkou). Proč něco tak přirozeného jako je početí potomka je v poslední době čím dál častějším problémem?

Stává se pomalu vzácností narození zdravého dítěte, jehož matka neměla problémy v těhotenství, donosila dítě přirozenou cestou, porodila bez obtíží a dítě se po porodu fyziologicky vyvíjelo, aniž by trpělo později na ekzém, alergii či jiné nemoci. Tradiční čínská medicína je přírodní medicína, která z přírody vychází, řídí se přírodními zákonitostmi a zastává názor, že člověk by měl žít v souladu s přírodou. To se bohužel, např. díky velmi častého užívání hormonální antikoncepce, neděje.

Příprava na těhotenství a porod totiž nezačíná až od prvního měsíce požehnaného stavu v těhotenské poradně, ale již prakticky od 1. menstruace. Žena a její menstruace jsou i hlavními strůjci úspěšného početí potomka. Správně bychom měli říci: Zdravá žena a její správná menstruace, i když obojí jedno jest - zdravá žena má i správnou nebo-li zdárnou menstruaci. Co si pod pojmem "správná či zdárná menstruace" můžeme představit? Je to menstruace, která se dostavuje pravidelně po 28 dnech (plus minus 3 dny jsou tolerovány), trvá 5 dní, není bolestivá, bývá bez nadměrného či naopak nedostatečného krvácení, bez špinění před či po menses, není provázena předmenstruačním napětím (bolesti hlavy, bolesti a zvětšování prsou, bolesti v podbřišku a podžebří, nervozita, agresivita, plačtivost, otoky, přibývání na váze apod.). Jak vidno, ne každá žena tyto předpoklady splňuje, ba spíše naopak. Není tak lehké k tomuto stavu se dopracovat a být tou vyvolenou šťastnou ženou.

Z pohledu tradiční čínské medicíny je menstruace vždy jakýmsi přetékajícím pohárkem, který se 1x za 28 dní naplní a dostaví se menstruace. Pokud se menstruace opozdí, nedostaví či vynechává, jedná se téměř vždy, dle tradiční čínské medicíny, o nedostatečnou kvalitu krve. Tradiční čínská medicína proto doporučuje užívat bylinné směsi, jež vyživují a doplňují krev a současně ji tzv. rozhýbávají, což si můžeme představit jako rozproudění stagnující vody v potoce, kdy jí je málo. Nejen však děvčata v pubertálním věku, ale i dívky a ženy vůbec by se měly starat o svoji menstruaci. Je to vlastně jejich první ukazatel vyrovnanosti a vypovídá o mnoha aspektech ženského organizmu.

Již od 1. menstruace by si měly matky budoucích matek všechny tyto souvislosti dát dohromady a uvědomit si, že v tu dobu záleží také na nich, zda-li budou mít v budoucnu zdravé vnouče. Jejich dcery totiž ještě zdaleka nejsou schopny všechny tyto informace přijmout a dožadují se těch nejradikálnějších a nejjednodušších řešení při prvních potížích s menses. Tablety proti bolesti, hormonální antikoncepce (ať již na "úpravu menses", akné či zabránění početí), hormonální injekce k "vyvolání menstruace" - to vše má vliv na pozdější potíže s otěhotněním, těhotenstvím, porodem či na dítě jako takové vůbec. Hormonální antikoncepce se chová jako semtex, i v malých (i v těch mikro !!!) dávkách způsobuje ohromné změny v organizmu. Hlavně však, dle čínské medicíny, tzv. oslabí a zablokuje krev. Co to znamená?


Hormonální antikoncepce se řadí v poslední době mezi jednu z nejčastějších příčin vzniku cyst, myomů a endometriózy, trombózy, varixů, otoků dolních končetin, přibírání na váze a mnoho dalších i méně důležitých problémů. Jelikož se používá relativně krátkou dobu (dle TCM), tak teprve budoucnost (d)ocení, co vše „dobrého“ pro lidstvo přinesl tento pohodlný vynález. Ne, že by hormony spolu s různými jinými chemiemi typu emulgátorů, stabilizátorů, aromatizancií, konzervantů apod. kolem nás a v nás nebyly. Ale to vše je jak zásah brokovnice z několika kilometrů oproti vysokorážní 9 mm kulovnici (hormonální antikoncepci), jež zasahuje cíleně a z podstatně kratší vzdálenosti! V životě je vždy holt něco za něco a nikdy není kouře bez ohně. Každý lék má vždy i svá negativa a vždy je třeba dát na misku vah pro a proti a moudře vše zvážit dle Hippokratovy přísahy Nihil num nocere! (Především ničemu neškodit!).


Dle TCM totiž každá hormonální antikoncepce vždy oslabuje esenci ledvin (YIN i YANG) a kvalitu krve XUE v játrech a v děloze.

Ženské tělo je řízeno cyklickými změnami, které se v těle odehrávají vlivem působení hormónů. HA tento proces zcela změní. Jeho narušením se spouští kaskáda na sebe se nabalujících problému, o kterých ženy užívající prášky ani netuší.

Hormonální antikoncepce nám v těle zcela zastaví ovlulaci a to je právě důvod, proč ženy chrání před otěhotněním. Je tedy zastavena přirozená fáze cyklu a vajíčko se z vaječníků vůbec neuvolní, tudíž nemůže být oplodněno. Vynecháním prášku na 7 dnů pak dojde pouze vlivem změn v hormonálním systému k tzv. "falešné menstruaci".

Co všechno takový zásah do fyziologických procesů ženského cyklu může způsobit?

Je to vpravdě a doslova vytloukání (ženského) klínu klínem (chemickým), viz. deprese (Ženy ve věku mezi dvaceti a třiceti čtyřmi lety, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci, mají pravděpodobnost rozvoje deprese přibližně 23 procent. Mnohem vyššímu riziku však čelí mladé dívky do 19 let. U nich je až 80procentní). Však se také s tím ruku v ruce (pod praporem antikoncepce) začala v našich končinách vyskytovat i jakási epidemie nemocí štítné žlázy u „antikoncepčních žen“ (tj. žen, užívajících antikoncepci), neboť vaječníky s dělohou jsou se štítnou žlázou jako spojené nádoby, a to i dle západní medicíny v podobě osy: mozek (hypotalamus a podvěsek mozkový) – štítná žláza – vaječníky. Dle TCM za vším je v pozadí, ostatně jako vždy, (ne)dostatečná esence a energie dráhy ledvin. Zcela logicky pak, když ubude krev dole (v děloze), nemůže být dostatek ani nahoře (ve štítné žláze).

Vliv hormonální antikoncepce na organismus si můžeme zjednodušeně představit asi jako permanentní čerpadlo ve studni s vodou. Ledviny v našem případě představují pramen vody zásobující studnu, která čas od času samovolně přeteče (ve formě menstruace). Voda zde pak představuje krev XUE. Při použití permanentního čerpadla, jež trvale odčerpává vodu ze studně, voda sice odtéká pravidelně (přesně nastavitelná, ale „umělá“ menstruace), ale její hladina klesá, zásoby vody se neustále ztenčují a pramen se tak postupně vyčerpává, až se jednoho dne pramen tzv. strhne a studna vyschne…

Tato voda čili esence ledvin (YIN a YANG) a krev XUE později chybí i při početí dítěte a její nedostatek či blokáda může v budoucnu zapříčiňovat vznik neplodnosti, myomů, cyst a endometriózy – podobně jako voda v potoce. Když je jí málo, tak nemá již sílu dále téci a stagnuje.

A úplně gordickým antikoncepčním uzlem jsou dle TCM dnes různá hormonální antikoncepční tělíska, kdy žena přestává menstruovat i po několik let. Jedno takové tělísko se příznačně jmenuje Miréna (snad není název odvozen od dravé ryby murény, jež je jedovatá a člověku nebezpečná, či dokonce od staroslovanské bohyně smrti Morény…. Stav, kdy žena uměle přestává menstruovat, je naprosto nepřirozený jak pro ženu a pro její organismus (mění se fyzická i psychická rovnováha), tak je i proti přírodě a zdravému rozumu (nejen z hlediska TCM). Funkce ženy je tím degradována na funkci jakéhosi stroje, který si člověk programuje a přeměňuje k obrazu svému doslova ad libidum čili dle libosti. Ale neporučíme vždy větru a dešti a za vše se v životě platí. Důsledky se pak dostavují záhy a odměna není zrovna sladká, neboť po vysazení hormonální antikoncepce se objevují cysty, myomy, endometrióza, neplodnost, hormonální dysbalance, ztráta libida, riziko trombózy, nadváhy, otoků, psychických potíží apod… To vše se pak opět „léčí hormóny“ a hormonální kruh se nám tak pěkně uzavírá, hormonální nerovnováha rozrůstá, jen ten přírůstek do rodiny ne a ne… Ale proti gustu žádný dišputát! Každá žena má vždy možnost svobodné volby, zdali chce užívat hormonální antikoncepci, nebo zvolí kupř. přirozenou metodu jak neotěhotnět.

autor: Zuzana Barka


Zdroje:

Giovanni Maciocia, Practice Chinese Medicine

http://www.maciocia.com

https://www.patentnimedicina.cz

446 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page