top of page
Vyhledat

KDYŽ SE VYDÁTE CESTOU ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY......

Obrázek autora: CcmedCcmed

Aktualizováno: 6. 3. 2019




V poslední době se stále více a více lidí obrací na léčbu přírodní formou a odvrací se od léčby západní medicíny. Proč tomu tak je? Buď je zklamal neosobní systém přístupu lékařů, nebo léčba nepomohla, nebo si lékaři již nevědí rady s nezlepšujícím se zdravotním stavem pacienta, či převládá strach z vedlejších účinků terapie. Důvodů může být mnoho. Svět je plný informací, o kterých se nikdy dříve nemluvilo, jsou dostupnější, i když stále do určité míry cenzurovány, ve prospěch farmaceutických firem a "pharmbyznysu", který momentálně zdravotnictvím vládne…

Lidé jsou více informování a zjišťují, že se mohou na svém zdravotním stavu sami podílet ve větší míře než si doposud mysleli. Své zdraví má každý ve vlastních rukou. Máme právo vybrat si, kam se půjdeme léčit, komu se svěříme. Máme právo odmítnout jakékoliv diagnostické metody, léčebné postupy. Máme právo měnit své lékaře, pokud nám nevyhovují... Mimochodem, znáte práva pacienta?

Pro člověka léčícího se po většinu života klasickou západní medicínou a alopatickými léky, je poměrně těžké vzdát se jakéhosi pohodlí symptomatické léčby. Co toto pohodlí obnáší? Co jsou to alopatická léčiva a jaký je rozdíl mezi léčbou alopatiky a vyléčením pomocí metody tradiční čínské medicíny nebo homeopatie?


Alopatická léčba

Označení způsobu farmakologické léčby v klasické, resp. oficiální medicíně, při níž se podávají léčiva působící proti příznakům nemoci a proti jejím původcům. Na rozdíl od homeopatie jde o léky s opačným účinkem, např. projímadla na zácpu, léky snižující teplotu na horečku apod. Vychází ze zásady, kterou paradoxně definoval zakladatel homeopatie Samuel Hahneman a přesně tuto metodu vystihl tvrzením "Contraria contraribus curentur", tedy "Opačné se léčí opačným“.

Jinými slovy. Veškeré příznaky nemoci, potlačíme supresivními léky tak, aby nás neobtěžovaly a abychom se jich čím jak nejrychleji zbavili. Zda je či není řešená i příčina oné nemoci je už pro nás vedlejší. Na bolest nasadíme analgetika potlačující vnímání bolesti, na horečku podáme antipyretika potlačující teplotu, na kašel antitusika, na alergické projevy antihistaminika, na zánětlivá onemocnění antiflogistika, na bakteriální onemocnění antibiotika, na kožní onemocnění kortikoidy, atd...

V žádném případě nechci budit dojem, že zpochybňuji postupy západní medicíny, protože i tyto supresivní léky mají v medicíně své opodstatněné a nezastupitelné místo. Smekám před urgentní medicínou, před chirurgií a obory, ve kterých jsou metody západní medicíny zcela nenahraditelné!!!

Jen v té pro-lékové a preventivní medicíně, nebo v případech, kdy již ta západní medicína neví jak dál a nemá vhodné prostředky, je načase změnit způsob přístupu ke zdraví a nemocem a sáhnout po něčem, co je pro náš organismus nezatěžující a dokáže opravdu pomoci.

Sama jsem si kdysi prošla fází nadšení, jak je úžasné, kolik léků na různé nemoci existuje. Vystřízlivění pak přišlo během studia předmětu farmakologie na lékařské fakultě, kdy jsem si uvědomila a zjistila, jakým způsobem dokážou chemicky působit a ovlivňovat jednotlivá farmaka celý organismus. Jak většina z nich pouze potlačí příznak, ale nikdy pacienta zcela nevyléčí. Ba právě naopak. Dlouhodobým užíváním chemických preparátů dochází k projevům tak závažných vedlejších účinků, že člověk někdy více stoná z léků, kterými se léčí… Tím vzniká bludný kruh, ze kterého se pak těžko vystupuje. Nejhorší je, když člověk polymorbidní (s více nemocemi) navštíví řadu lékařů-odborníků, a od každého si přinese léky. Tyto léky se pak mohou navzájem ovlivňovat, tzv. "bít“ (v medicíně používáme pro tento proces pojem interakce). Nikdo se pak už nezabývá tím, že jeden pacient užívá pět, deset i více různých léků, jenž organismus ještě více zatěžují.

Výjimku tvoří například antibiotika, což jsou látky, které zastavují růst bakterií či jiných mikroorganismů, např. chlamydií, mykoplasmat, anebo je přímo ničí. Bohužel, díky jejich nekontrolovatelnému a dlouhodobému předepisování vznikla rezistence (odolnost), důsledkem pak ztráta účinnosti těchto preparátů. Ale tomuto tématu se budeme věnovat jindy.


Naopak homeopatie či tradiční čínská medicína pracují zcela odlišným způsobem. Tyto metody jsou zaměřeny celostně, tedy pracují s kompletní symptomologií a snaží se vyhledávat příčiny onemocnění celého člověka v jednom časovém úseku.

(Důležité informace ohledně principů homeopatické léčby a léčby tradiční čínské medicíny najdete na webu v sekci terapie. Doporučuji přečíst.)

Tyto dva obory vnímají člověka nejen tělesně (somaticky), ale kladou důraz na propojení jak mentální (psychické a emoční), tak sociální složky se složkou fyzickou. Celý léčebný proces pak vypadá zcela jinak, než na co jsme zvyklí. Mnozí pacienti mají zpočátku problém pochopit souvislosti, proč se jim po homeopatických lécích stav zhoršil, změnil. Proč všechny symptomy neodezněly hned po první kůře? Proč je tak důležité pokračovat v terapiích a nečekat, že se vše vrátí do stavu plného zdraví ihned po první návštěvě u nás? (Výjimkou mohou být akutní stavy, které opravdu stačí řešit během jednoho či dvou sezení.)

Během života se rovněž v těle nahromadí hodně odpadních látek. Kupříkladu přebytky ze stravy, které organismus není schopen zpracovat, toxiny ze stravy, ovzduší, vody, mikrobiální, virové i plísňové toxiny, které v těle zůstávají po nevhodně léčených nemocech. Předpokladem hromadění odpadních látek bývá jednak špatná strava, ale také oslabení detoxikačních a imunitních systémů, které nerozeznají a neodstraní tyto látky rychle a přirozenou cestou. Hromadící se toxiny pak za nějakou dobu poškodí různé tělesné systémy a vyvolají nemoc. Když tuto nemoc neléčíme z hlediska jejich příčin, jen potlačíme příznaky, objeví se za určitou dobu zpravidla jiná závažnější onemocnění, což může vyústit až v nevyléčitelnou nemoc.


Ve chvíli kdy pacient přichází s problémem a chce jej řešit cestou celostní medicíny (homeopatie, TČM a jiné) musí si uvědomit, co bude následovat.

V první fází potřebujeme tělo vyčistit a nastartovat jeho vitální sílu, která pak povede ke spuštění samoléčebných procesů v organismu. V této fázi se může projevit v rámci očisty těla "dočasné zhoršení problémů", například horečka, často vysoká a krátce trvající. Ta je však velmi příznivým a žádaným znamením organismu, jelikož při 38°C pracuje imunitní systém naplno. Dále se mohou objevit eliminační symptomy v podobě rýmy, průjmů, výtoků. Může se objevit kašel, nejrůznější kožní problémy, změny na nehtech či sliznicích, dočasná únava atd.


Velice důležité je zmínění faktu, že v průběhu homeopatické léčby se objevují tzv. reverzní reakce, což jsou symptomy onemocnění prodělaných již dříve. Jakákoliv nemoc, kterou jsme trpěli od raného dětství, se nám může na chvíli projevit. Schválně píšu projevit, protože nám nepropuká znova, ale pouze se objeví jeho příznak, symptom, který za nějakou dobu odezní. Vše je uloženo v našem podvědomí. A než se tělo všeho, co ho stahuje neustále do nemoci, zbaví, musí se nejprve očistit jak na úrovni tělesné, tak především i na úrovni mentální a emoční.

Reverzní reakce znamená, že daná substance homeopatického léku podaná v hmotné dávce způsobila problém. Reakce znamená, že se lék dotkl vitální síly a rozbouřil ji. Znamená to, že se bude něco zlepšovat. Silná reakce znamená vyhlídku na velké zlepšení. Reverzní reakce může vypadat dramaticky, nikdy však není nebezpečná. Reakci, která není příliš silná a netrvá déle než 24 hodin nijak neléčíme. Po odeznění reverzní reakce dochází k obrovskému zlepšení zdravotního stavu. Probíhá zpravidla ve dvou rovinách, jak na mentální tak i fyzické úrovni. Na průběh reverzních reakcí a jakým způsobem tyto reakce zvládat, vás homeopat vždy upozorní v průběhu první návštěvy.


Terapie metodou tradiční čínské medicíny probíhají méně bouřlivě. Tělo většinou reaguje bez reverzních reakcí. Vyskytují se pouze očistné procesy těla výše popsané, především když se k akupunktuře navíc přidá bylinná terapie. Samotná akupunkturní terapie nevede ke zhoršení stavu.

U obou terapií, než dojde k úplnému uzdravení, se zdravotní stav může nějakou dobu pohybovat jak na houpačce, jednou lépe, jednou hůře. Toto vše je důležité, aby každý klient věděl a dokázal s tím dále pracovat, jak ve svém vědomí, tak na úrovni komunikace s terapeutem. Je to jediná cesta k cíli jménem ZDRAVÍ.


Nejdůležitějším sdělením celého článku je to, abyste nečekali hned po první návštěvě, že k uzdravení dojde jako mávnutím kouzelného proutku, ale že cesta k uzdravení trvá nějakou dobu. Stejně tak jako cesta, kdy se tělo z plného zdraví ocitlo v nemoci.

  • Nezbytnou součástí celého procesu uzdravení je vaše spolupráce s námi. Je důležité dbát veškerých doporučení a rad, protože vy máte své zdraví ve svých rukou. Není to pouze o nastavené terapii. Je to o změně životního stylu, o změně stravy, apod. Pokud klient toto nepochopí, nikdy se jeho zdravotní stav nemůže zlepšit.

  • Reverzní reakce nikdy nepotlačujte alopatickými léky (farmaka, masti, krémy, šampóny se supresivním účinkem...). Pokud by byly nesnesitelné a dlouhotrvající, budete pracovat podle instrukcí, které jste dostali již během první konzultace ústně či písemně. Zásah klasických léků může celý proces léčby zastavit.

  • Nebojte se očistných procesů těla. Jsou krokem k uzdravení nebo zlepšení vašeho zdravotního stavu. Nejedná se o vedlejší účinky, které budou dále organismus ničit, jedná se pouze o odstraňování toho, co v organismu být nemá.

  • Uvědomte si, že v procesu léčby je velmi důležité to, co jste ochotní udělat sami pro sebe, jaké změny jste schopní podstoupit, čeho jste ochotni se vzdát, na základě našich rad a doporučení. Krásně to vystihuje citát otce medicíny Hippocrata: "Než začnete někoho léčit, zeptejte se ho, jestli se vzdá věcí, kvůli kterým je nemocný." Hippocrates

  • Nemějte obavy říct nám všechny potřebné informace, protože i maličkosti, které se vám zdají jako zbytečné sdělení, mohou být velmi důležité pro terapeuty. Chceme znát váš životní příběh, vaše trápení i radosti, všechny důležité informace, které jsou pro celý léčebný proces nezbytné.


Autor: PhDr. Zuzana Barka



479 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page