V předkládaném textu bych rád poskytl historický náhled vztahu křesťanství a homeopatie.
Leo XII. (*1780 – †1829)
- papežem v letech 1823 - 1829
Byl jedním z prvních papežů, o který se léčil homeopatickým způsobem.
Pius VIII. (*1761 – †1830)
- papežem v letech 1829 - 1830
Současník budoucího papeže Řehoře XVI., propagátora homeopatické léčby. I tento papež, stejně jako jeho následovník, využíval metody homeopatické léčby.
Řehoř XVI. (*1765 – †1846)
- papežem v letech 1831 - 1846
Byl příznivě nakloněn homeopatické léčbě v boji s epidemií cholery rozmáhající se v Evropě. Italského lékaře a homeopata Settimia Centamoriho vyznamenal za jeho práci v boji s epidémií cholery. Pro německého lékaře Johanna Wilhelma Wahlea, zvaného "Apoštol homeopatie ve Věčném městě", vydal oprávnění vykonávat homeopatickou praxi ve Vatikánu a jmenoval jej osobním lékařem pontifikátů ve Vatikánu, později i mimo Vatikán. Francouzského lékaře Comte Sebastiena Gaetena Salvadora Maxima des Guidi vyznamenal řádem sv. Silvestra (ocenění lidí, kteří apoštolát přetavili do své profesní činnosti). Francouzského lékaře Charlese Ozanama vyznamenal řádem sv. Řehoře Velikého (ocenění lidí s bezúhonnou pověstí za věrnost a zásluhy, kterými se zasloužili pro dobré jméno společnosti, církve, a Svaté stolice). V roce 1845 udělil papežskou bulou homeopatii výsadu, která umožňovala kněžím podat homeopatický lék u lidí ohrožených na životě v případě, že v daný okamžik je lékařská péče nedostupná. Pracoval na realizaci založení homeopatické nemocnice, nicméně díky odporu alopatických lékařů a epidemii cholery se tento záměr zbrzdil.
Pius IX., blahoslavený (*1792 – †1878)
- papežem v letech 1846 - 1878
Byl to nejdéle sloužící papež v dějinách katolické církve (32 let). Francouzského lékaře a homeopata Alexandrea Chargea vyznamenal řádem sv. Řehoře Velikého za úspěchy v léčbě epidemie cholery. Francouzského lékaře a homeopata Jeana Paula Tessiera vyznamenal řádem sv. Řehoře Velikého za úspěchy v homeopatické léčbě epidemie cholery a obhajoval jej všemi možnými způsoby před alopatickými lékaři, od kterých J. P. Tessier sklízel posměch a urážky. Na jeho obhajobu prohlásil. "Jsem zděšen materialismem, který panuje v klasické medicíně a dogmatizmem skrytým za neurčité a barbarské fráze, které ukrývají tu nejdestruktivnější doktrínu." Italského lékaře a homeopata. Giovanniho Ettorea Mengozziho jmenoval Profesorem přírodní filozofie na Univerzitě v Římě (G. E. Mengozzi založil v roce 1862 Královský homeopatický institut). Rakouského lékaře a homeopata Friedricha Wilhelma Karla Fleischmanna vyznamenal řádem sv. Řehoře Velikého za lidský a soucitný přístup k pacientům v období epidemie cholery, kdy i přes zákaz vykonávat homeopatickou praxi a odpor alopatických lékařů léčil homeopatickou metodou.
Pius X., svatý (*1835 – †1914)
- papežem v letech 1903 - 1914
S homeopatií je spojen skrze německého lékaře, homeopata a jezuitu, otce Augustusa Müllera, který odjel do Indie, a kde využil své homeopatické léčebné schopnosti a založil z vlastních prostředků v Karnatake (Mangalora), nemocnici pro chudobné. Neúnavně se jim věnoval až do konce svého života. Tomuto zařízení udělil papež Pius X. papežské požehnání. Od roku 1985 se tato instituce rozrostla a vznikla tak homeopatická nemocnice s více než 1000 lůžky s Homeopatickou lékařskou univerzitou Otce Müllera (Father Müller Homeopathic Medical Collage), která je dotována a sponzorována Katolickou diecézí v Mangalore.
Leo XIII. (*1810 – †1903)
- papežem v letech 1878 - 1903
Trpěl chronickou tracheální infekcí, ohrožující jeho život. Vyléčil se až pomocí homeopatické léčby. Dožil se 93 let a stal se tak nejdéle žijícím papežem v dějinách.
Papež Pius XII., ctihodný (*1876 – †1958)
- papežem v letech 1939 - 1958
První papež, kterého svět poznal skrze média, rozhlasového a televizního vysílání. Existuje záznam, kdy tento papež požádal amerického lékaře a homeopata dr. Williama B. Griggse o pomoc s častými záchvaty škytavky. Homeopatickým lékem Hyoscyamus Niger byl papež vyléčen. Po svém zvolení do papežského úřadu si zvolil italského lékaře a homeopata dr. Ricarda Galéazzi-Lisiho za svého osobního lékaře. Stal se jeho nejbližžším člověkem a důvěrníkem. Později jej papež jmenoval členem obnovené Papežské akademie věd.
Pavel VI., svatý (*1897 – †1978)
- papežem v letech 1963 - 1978
Byl tím papežem, který zrušil index zakázaných knih. I on měl svého osobního homeopatického lékaře. Byl jím italský lékař dr. Antonio Negero, který byl spoluzakladatelem Italské školy Hahnemannovy homeopatické medicíny, kde působil jako lékař, učitel a vědec. I tento homeopat byl vyznamenán řádem sv. Řehoře, jimž se vyznamenávávají lidé s bezúhonnou pověstí za věrnost a zásluhy, kterými se zasloužili pro dobré jméno společnosti, církve, a Svaté stolice.
Jan Pavel II., svatý (*1920 - †2005)
- papežem v letech 1978 - 2005
Byl nejpopulárnějším papežem v dějinách Vatikánu. Byl prvním slovanským a po 455 letech i prvním neitalským papežem. Jelikož Jan Pavel II. byl člověkem, který upřednostňoval léčbu přírodními metodami, tak i on, jako řada jeho předchůdců, dával přednost homeopatické léčbě. Jeho osobním homeopatem a lékařem byl dr. Francesco Eugenio Negro, syn dr. Antonia Negra.
Matka Teresa, svatá (*1910 - †1997)
Asi nejznámějším homeopatem moderní doby byla svatořečená Matka Teresa (1910–1997), řeholnice a humanitární pracovnice, první nositelka Templetonovy ceny, laureátka Nobelovy ceny míru, která vystudovala homeopatii u Dr. Diwan Jai Chand (1887–1961) a používala homeopatika v průběhu své charitativní činnosti v Indii (Gomes, 1988).
V 19. století existovala katolická homeopatická nemocnice v Kroměříži. Dodnes na tomto domě se nachází pamětní deska.
Také v evangelických kruzích má homeopatie velmi silné postavení. Například Paul Cullen, arcibiskup z Dublinu (1803 – 1878), se zasloužil o vznik homeopatické nemocnice v Irsku. Oficiální hlavou anglikánské církve je britská královna Alžběta II. a jejím osobním homeopatickým lékařem je Dr. Peter Fisher, šéfredaktor odborného časopisu Homeopathy, jehož otec se narodil v Praze.
...Zdá se, že jediná religiosita, která má s homeopatií opravdu problém, je materialistická víra, často kombinovaná s hmotnou zainteresovaností ve farmaceutickém a jiném zdravotním průmyslu...
autor: Milan Kluz
Comments